اخبار:
اخبار:

rahbar

president

vezarat-naft

markazi

naft-zagros

naft-shargh

vezarat

ostandari

shana

namayeshgah

mashaal

basij-ksh

 zanan

اطلاعیه

 farakhan monaghesegaran

1- در خدمت رئيس محترم مهندسي نفت شركت بهره برداري نفت و گاز غرب جناب آقاي سعيد ناصري پور هستيم. به عنوان اولين سوال لطفا خودتونو براي مخاطبين ما معرفي كنيد و نحوه ورودتون به صنعت نفت و شركت بهره برداري نفت و گاز غرب را تشريح بفرماييد؟

alt

بنده درسال 1369 ديپلم رياضي فيزيك را در كرمانشاه اخذ نمودم و پس از قبولي در كنكور در رشته مهندسي شيمي (پتروشيمي)دانشكده نفت اهواز پذيرفته شدم و پس از فارغ التحصيلي در مقطع كارشناسي در امتحان كارشناسي ارشد شركت نمودم و در نهايت توانستم كارشناسي ارشد خود را در رشته مهندسي طراحي فرآيندها به پايان برسانم.   پس از اتمام دوره خدمت در شركت فلات قاره ( سكوي سلمان ) به مدت 8 سال در شرايط آب و هوايي سخت در آب هاي گرم خليج فارس مشغول بكار شدم.   از سال 1386 به بعد با توجه به مسائل و مشكلات  خانوادگي و عدم تحمل شرايط اقماري و دوري هاي بلند مدت از آنها به شركت نفت و گاز غرب منتقل و در واحد مهندسي فرآورش به عنوان كارشناس ارشد فرآورش مشغول بكار شدم.  پس از مدتي به سمت رئيس مهندسي فرآورش ارتقاء نموده و در حدود سه سال نيز در سمت سرپرست مديريت عمليات شركت نفت و گاز غرب انجام وظيفه نمودم و اكنون نيز در سمت رئيس مهندسي نفت شركت مشغول بكار مي باشم .

2- نحوه ورود به شركت بهره برداري نفت و گاز غرب را براي ما بيان كنيد :

با توجه به بورسيه بودن بنده در دانشكده نفت و تعهد 8 ساله به شركت ملي نفت ايران ، پس از فراغت از تحصيل وارد شركت ملي نفت شدم . البته اين را هم بايد اضافه كنم كه از همان ابتدا با علاقه مندي وارد اين رشته و دانشگاه شدم

3- كليتي از واحد مهندسي نفت  و واحدهاي زير مجموع آن را براي ما تشريح بفرمائيد ؟

واحد مهندسي نفت و گاز غرب در حال حاضر داراي چهار زير مجموعه شامل : مهندسي مخازن ، مهندسي بهره برداري ، مهندسي برنامه ريزي و تعمير و تكميل چاهها و مهندسي فرآورش مي باشد كه مأموريت اصلي اين واحد برنامه نگهداشت و افزايش مستمر توليد از ميادين و همچنين رسيدن به تحقق كمي و كيفي برنامه هاي توليد تكليفي مي باشد .

4- از زمان ورود شما به واحد مهندسي نفت  و تصدي رياست اين واحد چه اقداماتي صورت گرفته است ؟

از پروژه هاي مهم انجام شده در اين واحد اجراي اصلاحات فرآيندي به منظور افزايش توليد از ميدان مشترك پايدارغرب و پايدار شرق و همچنين انجام اصلاحات فرآيندي به منظور ارتقاء كيفي نفت خام توليدي در واحد بهره برداري نفت شهر و واحد نمك زدايي چشمه خوش مي باشد .

5- برنامه هايي كه در آينده در اين واحد به مرحله عملياتي مي رسند ؟ ( برنامه هاي آينده واحد عمليات )

يكي از مهمترين برنامه هاي اين امور ساخت نرم افزار WRENCH به منظور بررسي عمليات هاي مهندسي بهره برداري و عملكرد چاهها مي باشد كه توسط كارشناسان زبده اين شركت انجام گرفته است و انشاءا.. با توجه به قابليت هاي منحصر به فرد اين نرم افزار ، در آينده شاهد تحولات مهمي در مهندسي بهره برداري اين شركت و ساير شركت هاي توليدي ، به منظور بررسي عملكرد چاهها
خواهيم بود . با استفاده از اين نرم افزار مي توان با مديريت نمودن رفتار  چاه از صرف هزينه هاي زياد جلوگيري نمود و در راستاي نگهداشت و افزايش توليد از ميادين گام هاي مهمي برداشت ، درضمن به موازات برنامه هاي آموزشي ساير نرم افزارهاي مهندسي را در دستوركار قرار داده ايم تا با آموزش پرسنل بتوانيم نسبت به انجام كارهاي امورفني به صورت بهينه اقدام نمائيم . درضمن در سالهاي آتي با راه اندازي پروژه هاي بزرگ مانند ايستگاههاي تقويت فشار و NGL-3100 تحولات مهمي در واحدهاي عملياتي اين شركت اتفاق خواهد افتاد.   

alt

6- چالش هايي كه براي رسيدن به اين برنامه ها وجود دارد ؟

از چالش هاي مهم فعلي اين واحد كمبود نيروي انساني زبده و محدود بودن چارت سازماني مي باشد كه البته با دسته بندي اطلاعات و استفاده از نرم افزارهاي فوق در صدد هستيم تا اين كمبودها را جبران نمائيم و به موازات جذب نيروهاي جديدالاستخدام از طريق مديريت منابع انساني در دستوركار قرار دارد .

7- از خانوادتان نيز بفرمائيد . بچه ها به چه كارهايي مشغول هستند ( به لحاظ تحصيلي ،علمي ، ورزشي و ...)؟

 بنده در حال حاضر داراي دو فرزند پسر به نام هاي علي و سپهر مي باشم كه به ترتيب 12 و 5/1 سال سن دارند كه البته فرند بزرگم استعداد فراواني در زمينه هاي شنا ، موسيقي و زبان انگليسي دارد و درحال حاضر در كلاسهاي شنا ، موسيقي و زبان مشغول به فعاليت مي باشد و اما سپهر كوچولو نيز در منزل با شيرين زباني همه ما رو سرگرم خودش مي كند.   

در مورد همسرم نيز ايشان در حال حاضر دانشجوي رشته علوم اجتماعي ( پژوهشگري‌) مي باشد و به لطف خداوند زندگي خوبي داريم .

8- با توجه به اينكه شما نيز در يك برهه زماني خاص به صورت اقماري كار مي كردين خانواده، چطور با اين مشكل كنار اومدن ؟

وقتي در سكوي سلمان به صورت اقماري مشغول بكار شدم و به ناچارچهارده روز از منزل دور بودم، شرايط بسيار سختي بود فرزندم علي تازه به دنيا آمده بود و با توجه به مشكلات دوران كودكي و نياز مداوم به مراقبت هميشه دچار تب شديد مي شد.  البته دوري من هم بسيار تاثير گذار بود بطوري كه با بازگشتم به خانه و مراقبت هاي بيشتر و روحيه گرفتن بچه، تبش برطرف مي شد.  كه همين رابطه عاطفي و مشكلات موجود كه ناشي از دوري من از خانواده بود و با مشورت و موافقت همسرم به كرمانشاه و شركت بهره برداري نفت و گاز غرب نقل مكان كرديم. 

9-  بهترين خاطره شما درصنعت نفت ؟

بهترين خاطره بنده در زندگي تولد فرزندانم علي و سپهر و ازدواج با همسري مهربان مي باشد .

10- بدترين خاطره شما درصنعت نفت ؟

بدترين خاطره در زندگي بنده بروز اشكال فني در هواپيماي توپولوف پرواز تهران- مشهد بود كه بنده نيز يكي از سرنشينان آن بودم و خوشبختانه با توكل به خدا به خير گذشت و البته درس بزرگي به بنده داد كه زياد نبايستي به دنيا دلبستگي داشت.