اخبار:
اخبار:

rahbar

president

vezarat-naft

markazi

naft-zagros

naft-shargh

vezarat

ostandari

shana

namayeshgah

mashaal

basij-ksh

 zanan

اطلاعیه

 farakhan monaghesegaran

  1. در خدمت جناب آقاي مهندس يحيي رشيدي مدير عمليات شركت بهره برداري نفت و گاز غرب هستيم. و به عنوان اولين سوال لطفا خودتونو براي مخاطبين ما معرفي كنيد و نحوه ورودتون به صنعت نفت و شركت بهره برداري نفت و گاز غرب را تشريح بفرماييد؟

alt

متولد سال 1345 از شهرستان لارستان فارس هستم . پس از اخذ ديپلم در سال 1366 وارد دانشگاه صنعت نفت اهواز دررشته مهندسي نفت شدم . پس از پايان دوره خدمت در سال 1372 در واحد اداره كل مهندسي نفت مناطق نفت خيز جنوب مشغول به كار شدم.  پس از 14 سال خدمت درمهندسي بهره برداري گچساران در سال 1384 به دعوت شركت بهره برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي جهت راه اندازي ميادين هوش(هما، وراوي و شانول) به عنوان مسئول راه اندازي بالا دست  و رئيس بهره برداري تابناك در شركت فوق مشغول به كار شدم و در سال 1388 به جهت تكليف اداري و دستور مدير عامل وقت نفت مركزي به عنوان رئيس متنطقه عملياتي چشمه خوش/ دهلران / سركان به شركت بهره برداري نفت و گاز غرب منتقل شدم  و در نهايت از سال 90 تا كنون در شركت نفت و گاز غرب به عنوان مدير عمليات مشغول به خدمت هستم. 

  1. كليتي از واحد مديريت عمليات و واحدهاي زير مجموع آن را براي ما تشريح بفرمائيد ؟

مديريت عمليات در شركت نفت و گاز غرب شامل دو بخش ستاد و نواحي عملياتي است . عمليات هم اكنون 4 واحد ستادي ترابري ، مخابرات، هماهنگي توليد و برنامه ريزي تعميرات اساسي و 5 منطقه عملياتي در قالب دو منطقه نفت شهر / تنگ بيجار و چشمه خوش / دهلران/ سركان را راهبري مي كند .

  1. از زمان ورود شما به حوزه عمليات و تصدي مديريت اين واحد چه اقداماتي صورت گرفته است ؟

از سال 1390 كه مسئوليت مديريت عمليات را پذيرفتم ، خوشبختانه با همكاري و تعامل همه مديريت هاي مجموعه اقدامات بسيار مهم و رضايت بخشي صورت گرفته است كه بعضاً براي اولين بار در سطح شركت و حتي شركت نفت مناطق مركزي انجام شده است كه نتيجه آن خود باوري و كسب تجربيات ارزنده عملياتي در بخش هاي مختلف بوده است .

اگر بخواهيم به صورت خلاصه به چند مورد آنها اشاره كنم مي توان ؟

الف ) راه اندازي ميدان نفتي پايدار شرق با توليد نفت بسيار سنگين با تجهيزات موجود  شركت از زمان جنگ بدون  برون سپاري و خدمات پيمانكار و صرفا با اتكا به نيروهاي منطقه عملياتي چشمه خوش و توليد بيش از 6 هزار بشكه در روز

ب )تعميرات اساسي توربين گازي رستون 1750 چشمه خوش براي اولين بار توسط نيروهاي منطقه

ج)تغيير فرآيند فرآورش نفت شهر در جهت بهبود كيفيت نفت خام خروجي و پايين آوردن مقدار هيدروسولفور موجود در نفت

د) تعميرات اساسي كليه ي واحدهاي عملياتي شامل نمك زدايي چشمه خوش، سركان، واحد قديم نفت شهر ، سركان مالكوه و ... طي چند سال اخير

ه) تعميرات اساسي خطوط انتقال نفت دهلران - چشمه خوش و چشمه خوش به اهواز و تعمير خط لوله گاز ارسالي از چشمه خوش به دهلران

ي) تعميرات كمپرسور چشمه خوش و انتقال نفت دهلران، تعميرات كمپرسور H500نفت شهر و FWKOواحد نفت شهر و  تعميرات كمپرسور واحد تنگ بيجار

4_ برنامه هايي كه در آينده در اين واحد به مرحله عملياتي مي رسند ؟ ( برنامه هاي آينده واحد عمليات )

در سال جاري ، تعميرات تنگ بيجار را پشت سر گذاشتيم و در هفته هاي جاري راه اندازي شد. 

-  انجام تعميرات واحد نفت شهر و دهلران تا پايان شهريور

- برنامه ريزي گسترده جهت تأمين كالاي هاي چند سال آينده شركت و خريد تجهيزات روز

- راه اندازي نمك زدايي و بهره برداري واحد جديد دهلران

- راه اندازي تقويت فشار چشمه خوش

- راه اندازي واحد خدمات فني چاهها  و ....

5) چالش هايي كه براي رسيدن به اين برنامه ها وجود دارد ؟

يكي از مشكلات عديده اي كه در شركت نفت و گاز غرب وجود دارد اينست كه به دليل گستردگي و تعريف پروژه هاي زياد در جهت نگه داشت و افزايش توليد كه عمدتاً اجرايي و يا در حال اجراست به موازات اينها پروژه هاي پشتيباني تعريف و اجراء نشده است . كه شرح نيازهاي لازم جهت رفع كمبودهاي خدماتي و پشتيباني تهيه و پيگير تصويب و اجراي آن مي باشم .

 

alt

6) از خانوادتان نيز بفرمائيد . بچه ها به چه كارهايي مشغول هستند ( به لحاظ تحصيلي ،علمي ، ورزشي و ...)؟

در سال 1367 ازدواج كردم و حاصل آن 3 فرزند پسر مي باشد، كه پسر بزرگم متولد 1368 است و هم اكنون در سال آخر كارشناسي ارشد سازه دانشگاه صنعتي اميركبير در حال تحصيل است . پسر دومم متولد سال 1371 و دانشجوي كارشناسي مهندسي كامپيوتر دانشگاه شيراز است . پسر سومم هم متولد سال 1379 و در مقطع اول  راهنمايي در مدرسه تيز هوشان شيراز در حال تحصيل  است . در مورد اينكه تشويقشان بكنم كه وارد صنعت نفت بشوند كاري نكردم ، آنها را آزاد گذاشتم هر تصميمي كه بگيرند به آن احترام مي گذارم .

7) با توجه به اينكه شما مدت زمان زيادي به صورت اقماري كار مي كردين و در حال حاضر نيز دور از خانواده زندگي مي كنيد ، آنها چطور با اين مشكل كنار اومدن ؟

بار اصلي مسائل زندگي مشتركمان را خانم به دوش مي كشد . با توجه به اينكه اكثر اوقات من در محل كار هستم ايشان بار سنگين اين زندگي را به دوش مي كشند و به تنهايي مسائل تربيتي و آموزشي و مديريت خانه و خانواده را مديريت مي كند و بابت زحمات ايشان كمال تشكر و قدرداني را از ايشان دارم

8)  بهترين خاطره شما درصنعت نفت ؟

اگر بخواهم در مورد خاطرات خوبم در شركت نفت صحبت كنم خب خاطره خوب زياد است با وجود همه سختي ها، محدوديت ها بهره بردراي از يك چاه و حفظ توليد آن و كار كردن با دوستان وهمكاران در مناطق عملياتي خاطرات خوبي را براي انسان ايجاد مي كند ولي اگر بطور دلخواه يكي از انها را ذكر كنم 1)راه اندازي ميدان هوش در زمستان بسيار سخت در سال 1385 و  راه اندازي ميدان نفت سنگين پايدار شرق توسط همكاران شركت غرب در زمستان سال 90 از بهترين خاطراتم در طول اين سالهاست. 

9) بدترين خاطره شما در صنعت نفت ؟

خاطره بدي ندارم.

10) توصيه جواناني كه تازه وارد اين عرصه شده اند يا دوست دارند وارد آن بشوند ؟

در مورد توجه به جوانان بايد عرض كنم كه صنعت نفت دانشگاه بسيار بزرگي است كه پس از ورود به اين دانشگاه تازه مهندسان جوان ياد مي گيرند كه چگونه مهندس بشوند ، منظورم اين كه تازه مي فهمند چگونه از رشته هاي تحصيلي خود در اين صنعت استفاده بكنند . البته بايد اين را هم عرض كنم كه سختي كار در شركت ملي نفت ايران در بدو ورود ممكن است خيلي ها را از ادامه كار منصرف كند ، ولي پس از گذشت چند سال و كسب تجربيات در اين عرصه تمام سختي هاي بدو ورود به فراموشي سپرده خواهد شد .